2019 Creative Writing Award Winners

/ /

Congratulations to our 2019 Creative Writing Award Winners!

Visit issuu.com/tcucreativewritingawards to view the online publication of winning submissions.

Contest #1. The Neil Daniel Drama Award
SPONSOR: AN ANONYMOUS DONOR
Judge: Dr. Chantel Langlinais Carlson
Winner: John Young for “Self”

Contest #2. The Bob Frye AddRan English 10803 Award
SPONSOR: MRS. ALICE FRYE
Judge: Dr. Carrie Leverenz
Winner: Ashley Parks for “Affirmative Action: Why It’s Essential”

Contest #3. The Australia Tarver Award for Critical Essay on Race, Post-colonialism, or Multi-Ethnic Studies
SPONSORS: DR. KAREN STEELE AND DR. STACIE MCCORMICK
Judge: Dr. Mona Narain
Winner: Leah Smith for “”Latinas for Sale”: Implications of Sexual Assault on Latinas”

Contest #4. The Non-Fiction Prose Award
SPONSOR: THE THURSDAY GROUP, TCU WOMEN EXES
Judge: Dr. Charlotte Hogg
Winner, 1st Place: Lutie Rodriguez for “Night Vision”
Winner, 2nd Place: Aubrey Hutson for “Scrabbling”
Honorable Mention: Sabrina Ochoa for “The Little Door”

Contest #5. The Woman’s Wednesday Club Research Paper or Essay Award
SPONSOR: THE WOMAN’S WEDNESDAY CLUB, FORT WORTH
Judge: Dr. Joe Darda
Winner: Andreley Bjelland for “The Independent Façade of the 1920s Flapper”
Honorable Mention: Isabella Nucci for “Female Expressions of Grief”

Contest #6. The Woman’s Wednesday Club Fiction Award
SPONSOR: THE WOMAN’S WEDNESDAY CLUB, FORT WORTH
Judges: Dr. Sidney Thompson and Prof. Cynthia Shearer
Winner: Joshua Borders for “Triptych”
Honorable Mention: Sandy Pham for “Troubleshooting”

Contest #7. The Bill Camfield Memorial Award for Humorous Fiction, Screenplays, and Essays
SPONSOR: ENDOWMENT ESTABLISHED BY PAUL & STEPHANIE
CAMFIELD IN MEMORY OF MR. CAMFIELD’S FATHER
Judge: Anonymous
Winner, 1st Place: Joshua Borders for “Instructions for My Resurrection”
Winner, 2nd Place: Polley Poer for “The Tidwell Dictionary of Unofficial Definitions”

Contest #8. The Margaret-Rose Marek Memorial Multimedia
Writing Award
SPONSORS: DR. STEVE SHERWOOD, AND THE CENTER FOR DIGITAL EXPRESSION
Judge: Dr. Jason Helms
Winner: Gabrielle Saleh for “Women of the World Through Literature”

Contest #9. The Graduate Multimedia Writing Award
SPONSORS: DR. STEVE SHERWOOD, AND THE CENTER FOR DIGITAL EXPRESSION
Judge: Dr. Jason Helms
Winner: Nicholas Brown for “The Trial of the Children of Loki”

Contest #10. The Subversive Thought Award
SPONSOR: DR. RICH ENOS, DR. NATHANAEL O’REILLY, AND PROF. ALEX LEMON
Judge: Dr. Nathanael O’Reilly
Winner: Polley Poer for “Unfinished Essays You Wouldn’t Finish Reading”
Honorable Mention: Ann Tran for “Memorialization of the Displaced: The Vietnam War
Memorial in Arlington, Texas and the Memory of South Vietnam”

Contest #11. The Tony Burgess Environmental Writing Award
SPONSORS: DR. STEVE SHERWOOD, AND THE CENTER FOR DIGITAL EXPRESSION
Judges: Dr. Dan Williams, Prof. Cynthia Shearer, and Dr. Steve Sherwood
Winner: Not Awarded This Year

Contest #12. The Siddie Joe Johnson Poetry Award
SPONSORS: Dr. Donald W. Jackson, Professor Emeritus of Political Science, TCU, and Dr. Takeshi Takahasi
Judge: ANONYMOUS
Winner: Aubrey Hutson for “Wonder Land”
Honorable Mention: Abigail Jennings for “Night Flying”

Contest #13. The Bob Frye Satire Award
SPONSOR: AN ANONYMOUS DONOR
Judge: Dr. Rima Abunasser
Winner: Andreley Bjelland for “A Millennial Fairy Tale”
Honorable Mention: Annie Brenkus for “Ascension”

Contest #14. The David Vanderwerken Short Story Award
SPONSOR: THE DEPARTMENT OF ENGLISH FACULTY
Judge: ANONYMOUS
Winner, 1st Place: Abigail Jennings for “My Looking Glass”
Winner, 2nd Place: Afamefuna Onyebadi for “Red with a Tinge of Yellow”
Winner, 3rd Place: Joshua Borders for “The Church of the Irrevocably Damned”
Honorable Mention: Brenntyn Rhea for “The Last Good Day”
Honorable Mention: Elissa Tatum for “Rescue”

Contest #15. The Woman’s Wednesday Club Essay Award
SPONSOR: THE WOMAN’S WEDNESDAY CLUB, FORT WORTH
Judge: Dr. Rich Enos
Winner: Katie Marler for “The Way a Woman Moves”
Honorable Mention: Brooke Damico for “#Metoo: Not My Movement”

Contest #16. The Betsy Colquitt Graduate Poetry Award
SPONSOR: LINDA CLARK OF GEORGETOWN, TX
Judge: Dr. Lachlan Brown
Winner: Andreley Bjelland for “A Mon Dieu”

Contest #17. The Margie Boswell Poetry Award
SPONSOR: THE BOSWELL FAMILY, HONORING MARGIE B. BOSWELL
Judge: ANONYMOUS
Winner, 1st Place: John Wood for “Something I Saw by the Lake at Night”
Winner, 2nd Place: Emily Capelli “To a Woman Who Ordered Extra Croutons on Her Salad”

Contest #18. The Sigma Tau Delta Essay Award
SPONSOR: CHI ALPHA CHAPTER, SIGMA TAU DELTA, DR. KAREN STEELE & DR. ARIANE BALIZET
Judge: Nathanael O’Reilly
Winner: Ann Tran for “The Black-less Confederate Museum”
Honorable Mention: Tatum Lindahl for “Classical Music is Like Glasses”

Contest #19. The Graduate Student Fiction Award
SPONSOR: ANONYMOUS
Judge: Dr. Sheela Chari
Winner: Alyssa Quinn Johnson for “First!”

Contest #20. The Woman’s Wednesday Club Merit Award
SPONSOR: THE WOMAN’S WEDNESDAY CLUB, FORT WORTH
Winner: Sandy Pham